Photo Lumír

Nejnovější články


9.11.2019 | 0 komentářů
Nový kalendář 2020 k zavěšení na stěnu. Extra velký na výšku
6.5.2019 | 2 komentáře
Protože mám rád přírodu a rád ji také fotografuji, tak občas vyrážím na foto výpravy za poznáním. Když ale na cestování nezbývá tolik času nebo příležitostí, tak v případě, že m&
3.12.2017 | 0 komentářů
Cílem mé návštěvy ostrova Tenerife byl odpočinek s fotoaparátem v ruce. Největší ze sedmi Kanárských ostrovů mě zaujal svoji členitostí hornatého terénu, kterému dominuje jeden ze tří největš&
20.6.2017 | 0 komentářů
Na přelomu dubna a května jsem vyrazil za pozorováním a fotografováním ptactva k jihomoravským rybníkům.      &nbs
21.6.2016 | 1 komentář
Jedné fotografii z mé produkce se podařilo zvítězit v soutěži "ODLESKY A ODRAZY"  pořádané na www.fotoaparat.cz s &ua
24.5.2016 | 0 komentářů
Při nedávném romantickém výletu na ostrov Helgoland ( více zde ) se dobré počasí příliš nesnažilo. Proto jsem slíbil své drahé polovičce
5.12.2015 | 1 komentář
Při poslední zastávce ve francouzském ptačím parku LE PARC DES OISEAUX -https://www.parcdesoiseaux.com/, který je opravdu povedeným a velmi navštěvovaným zooparkem jsem zpozorněl, když jsem zazna
22.5.2015 | 0 komentářů
MÁTE RÁDI POHLEDNICE ? www.postcrosser.cz nabízí více než 1200 motivů pohlednic a dekorací. Mezi nimi můžete naj&ia

Nejnovější galerie


12.1.2020 | 2 komentáře
.
5.1.2020 | 0 komentářů
Více ZDE...
9.11.2019 | 0 komentářů
Více info zde...
31.7.2018 | 0 komentářů
30.4.2018 | 1 komentář
28.11.2017 | 0 komentářů
Cílem mé návštěvy ostrova Tenerife ...více ZDE
15.7.2017 | 2 komentáře
Na přelomu dubna a května jsem vyrazil za pozorováním a fotografováním ptactva k jihomoravským rybníkům - více ZDE

Kategorie


Zde najdete fotografie savců, ptáků a jiných zvířat.
Zde najdete fotografie různých druhů krajin v různém ročním období.
Zde můžete najít něco, co je dílem člověka a možná i člověka samotného.

Jižní Francie - přírodní rezervace Camargue

titulní obrázek

 

 Necelých 800 km2 v deltě Rhony tvoří močály, křoviny, travnaté plochy, saliny a lesy. Tato krajina nabízí vhodné podmínky pro hnízdění různorodému ptactvu. První dojem při příjezdu do oblasti Camargue je jedinečný. V severní části míjíme zemědělsky obdělávanou půdu a dále na jihu se otevírají plochy přírodní rezervace překypující životem mnoha druhů opeřenců.

 Směrem na Saintes Maries de la Mer jsou také k vidění na přilehlých farmách pasoucí se bílé koně, jeden ze symbolů Camargue.

                                                Francie 8

Další ze symbolů této oblasti je kromě černých býků i zde hojně se vyskytující plameňák růžový. Právě tento jedinečný a krásný pták byl jedním z cílů mé fotografické výpravy.

                                                Francie 4

Dalšími druhy v zájmu mého fotografického hledáčku byla vlha pestrá a příležitostně i někteří bahňáci.

                                               Francie 9

                                                                                      
Jaké jsou možnosti pro fotografování v Camargue a jaké poznatky jsem získal se pokusím shrnout v tomto článku. Musím přiznat, že první nadšení bylo po krátké době vystřídáno menším sklamáním. Lokality s výskytem ptačích druhů jsou obehnány vodními kanály a často i ostnatými dráty. Křoviska střídá vysoká tráva, takže fotografování tzv. od podlahy je takřka nemožné a přiblížit se ke zvířatům na rozumnou vzdálenost také nelze. Chráněná území obehnaná ostnatými dráty se musí respektovat a bylo by zhola barbarské tyto hranice překračovat.                             

                                                Francie 10

Je tedy nutné pečlivě hledat vhodná místa k realizaci fotografování. Jedním z takových míst vhodných pro focení plameňáků je étang Du Fangassier.

                                              Francie 2

Obrovská mělká laguna s kolonií čítající až 10 tis. párů plameňáků. Tady je možné si lehnout až téměř k hladině, ale jistý odstup doporučuji, hlavně když fouká silný vítr, což je tady dost často. Vlnky a stříkající voda se jinak dostane až na čelní sklo objektivu. Když sem dorazíte ještě za tmy a trochu se zamaskujete, tak máte šanci něco při rozednění nafotit. Moc času však není, protože brzy ráno přijedou první birdeři a začnou pozorovat ptáky přímo z aut. Plameňáci se ihned šoupnou za bezpečnou hranici a můžete jít domů nebo maximálně fotit letovky.              

                                                Francie 3

Každé ráno odlétají hejna do okolních oblastí a navečer se zase vracejí. Nejkrásnější jsou letící hejna navečer těsně nad hladinou ve světle zapadajícího slunce.

                                                Francie 7

Autem se dá ještě pokračovat po umělé hrázi až téměř k prvnímu majáku, ale za mokra jen s džípem a na suchu nedoporučuji auto s nízkým podvozkem. U malého parkoviště okolo stavidla ve vodním kanálu jsem při každé návštěvě potkal celkem krotkou volavku stříbřitou, která poklidně lovila malé rybky. Byla to nejspíš místní celebrita, která se ovšem nerada fotila. Při snaze udělat kloudnou fotku začala hrát hru, která se jmenovala - najdi si mě vždy na druhé straně stavidla. Fotografování ptáků v Camargue je vcelku obtížné. Vše se odehrává na velikých plochách v mokřinách a vysoké trávě na chráněném území. Je zde vybudováno množství pozorovatelen a naučných stezek, kde je toho dost k vidění a pozorovatelé ptactva si  příjdou na své, ale pro vytvoření dobré fotografie je to v takovém prostředí obtížné. Náladu si lze spravit v ornitologickém parku Pont De Gau, který je vzdálen asi 10 min. jízdy autem od Saintes Maries de la Mer.

                                                Francie 1

Velmi profesionálně vybudované prostředí pro volně žijící druhy ptáků najdete zhruba na ploše 60ha. Uvidíte strom plný hnízdících volavek, které aktivně poletují po okolí.

      Francie 12         Francie 13

Umělé ostrovy s hnízdícími tenkozobci a rybáky. V mokřinách se procházejí pisily čáponohé a nad hlavou ladně prolétávají plameňáci. Vše je velmi dobře řešené pro pozorování a najdou se zde možnosti i pro pořízení zajímavých fotografií, čemuž nasvědčuje i hojnost fotografů, kteří toto místo rádi navštěvují.

                                                  Francie 5

 Ornitologický park, ale i jiná zajímavá místa v oblasti Camargue mi přinesli skvělé dojmy a celkové prostředí na mě zapůsobilo velmi dobře. Měli bychom se radovat, že se stále ještě dají najít taková místa a zároveň děkovat a vážit si práce těch lidí, kteří se zasluhují o zachování přírodního prostředí nezbytného pro život rozmanitých druhů fauny a flóry. Já se určitě do jižní Francie zase někdy rád podívám.

 

galerie obrázků


Žádné obrázky nejsou k dispozici

Komentáře

Autor:
E-mail:

Jaroslav Podhorný (podhorný.csop@seznam.cz) 26.12.2012 12:09:41
Leoš Štefka z Mor. krasu mi doporučil toto území i na kytky. Začátkem května tam vletíme při návratu z Cape de Creus, ale chtělo by to doprovod. Je možné získat ke spolupráci francouzké kolegy ochranáře?

Používání fotografií či textů bez svolení autora je zakázáno. Copyright © Lumír Koutník 2007.